• Open
  • Kobiety
    Keymaster
    13/09/2023 at 08:59 #6972

    Czas najwyższy wznowić nasz historyczno/biograficzny wątek o wielkich rewolucjonistach oraz wybitnych działaczach ruchu robotniczego.
    Warto przypomnieć tutaj sylwetki tych wszystkich rewolucjonistów i aktywistów naszego ruchu, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do dzieła lokalnego i globalnego zwycięstwa socjalizmu.
    Śmiało, piszcie tutaj o swych wzorach do naśladowania, waszych bohaterach itd.

    Dla rozpoczęcia tematu…
    Sylwetka jednego z największych rewolucjonistów w historii ludzkości!

    Włodzimierz I. Lenin

    Władimir Iljicz Uljanow, pseudonim “Lenin” (ros. Владимир Ильич Ульянов) ur. 22 kwietnia 1870 w Symbirsku, zm. 21 stycznia 1924 w Gorkach – rosyjski polityk oraz rewolucjonista, filozof marksistowski, organizator i przywódca Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej, a następnie pierwszy przywódca Rosji Radzieckiej (1917–1924) i ZSRR (1922–1924). Współzałożyciel i lider partii bolszewickiej (1903–1924). Teoretyk naukowego komunizmu i twórca idei leninizmu.

    Urodził się w Symbirsku w południowo-zachodniej części Rosji nad Wołgą, w rodzinie urzędnika szkolnego Ilji Uljanowa i Marii z domu Blank. Rewolucyjnie lewicowymi poglądami zainteresował się po egzekucji brata Aleksandra w 1887 roku, którego skazano za przygotowania do zamachu na cara. Za udział w protestach przeciwko carskiemu reżimowi relegowany z Uniwersytetu Kazańskiego. W kolejnych latach zainteresował się marksizmem, a po przeprowadzce do Petersburga (obecnie Leningradu) stał się jednym z przywódców Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji (SDPRR). Aresztowany za działalność wywrotową i skazany na trzy lata zesłania na Syberii. Po odbyciu kary wyemigrował do Europy Zachodniej. W 1903 roku stanął na czele frakcji bolszewickiej w SDPRR. W trakcie I wojny światowej prowadził działalność antywojenną. Po rewolucji lutowej i obaleniu caratu powrócił do Rosji, gdzie przewodził Rewolucji Październikowej, doprowadzając do zwycięstwa socjalizmu i dyktatury proletariatu.

    Po zwycięstwie rewolucji utworzył rząd, na czele którego stała Rosyjska Komunistyczna Partia (bolszewików). Jako przywódca wycofał Rosję z udziału w I wojnie światowej zawierając pokój z państwami centralnymi. W trwającej od 1917 do 1922 roku wojnie domowej zajmował jedno z czołowych miejsc w obronie młodej rewolucji i państwa robotniczego.
    Inicjator Międzynarodówki Komunistycznej (Kominternu). W 1921 roku rozpoczął proces powojennej odbudowy kraju, inicjując Nową Politykę Ekonomiczną (NEP) będącą mieszanym systemem ekonomicznym. W 1922 roku doprowadził do zjednoczenia większej części dawnego terenu Imperium Rosyjskiego, tworząc Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

      Pozostaje jedną z najbardziej znaczących i wpływowych postaci w dotychczasowej historii ludzkości, budząc uznanie i podziw w całym światowym ruchu postępowym, robotniczym i rewolucyjnym.

    Włodzimierz I. Lenin

    • Zwiazek
      Keymaster
      Posts: 22
      04/10/2023 at 08:15 #7021

      Nie sposób pominąć tutaj jednego z największych rewolucjonistów w historii:

      Ernesto „Che” Guevara: 14 czerwca 1928 – 9 października 1967 r.
      Był argentyńskim rewolucjonistą, działaczem światowego ruchu postępowego, lekarzem, autorem, przywódcą partyzanckim, dyplomatą i teoretykiem wojskowości. Główna postać Rewolucji Kubańskiej, a jego stylizowane oblicze stało się wszechobecnym symbolem buntu, rewolucji i globalnymi insygniami w kulturze popularnej.

      Jako młody student medycyny Guevara podróżował po Ameryce Południowej i uległ radykalizacji z powodu biedy, głodu i chorób, których był świadkiem. Jego rosnące pragnienie pomocy w obaleniu tego, co było kapitalistycznym wyzyskiem Ameryki Łacińskiej przez Stany Zjednoczone, spowodowało jego zaangażowanie w reformy społeczne Gwatemali pod rządami prezydenta Jacobo Árbenza, którego ostateczne obalenie przy wsparciu CIA na rozkaz United Fruit Company umocniło ideologię polityczną Guevary. Później w Meksyku Guevara spotkał Raúla i Fidela Castro, przyłączył się do ich Ruchu 26 Lipca i popłynął na Kubę na pokładzie jachtu Granma z zamiarem obalenia wspieranego przez USA dyktatora Fulgencio Batisty. Guevara wkrótce zyskał rozgłos wśród powstańców, został awansowany na zastępcę dowódcy i odegrał kluczową rolę w dwuletniej kampanii partyzanckiej, która obaliła reżim Batisty.

      Jego postać po dziś dzień pozostaje inspiracją dla postępowej klasy robotniczej całego świata.
      Hasta La Victoria Siempre, Comandante!
      Ernesto

    • Pionierzy
      Keymaster
      Posts: 24
      31/01/2024 at 03:42 #7352

      Róża Luksemburg – jedna z najsłynniejszych i największych rewolucjonistek w historii!

      Róża Luksemburg – ps. „R. Kruszyńska”, „Spartakus”, „Junius” (ur. 5 marca 1871 w Zamościu, zm. 15 stycznia 1919 w Berlinie); polska ekonomistka, myślicielka polityczna, działaczka antywojenna i działaczka polskiego oraz niemieckiego ruchu robotniczego, rewolucyjnego i postępowego.
      Współzałożycielka Związku Spartakusa oraz Komunistycznej Partii Niemiec (KPD).
      Bezwzględnie krytykowała oportunizm, szowinizm, socjaldemokrację, kapitulanctwo i ultrarewolucjonizm w ruchu robotniczym.
      Zamordowana w 1919 roku przez niemiecką socjaldemokrację.

      Róża Luksemburg

      Po dziś dzień stanowi wzór do naśladowania dla polskiego ruchu robotniczego, rewolucyjnego i postępowego!
      ☭☭☭☭

    • Postępowiec
      Participant
      Posts: 28
      04/04/2024 at 14:55 #7534

      Feliks Edmundowicz Dzierżyński, ps. „Jacek”, Jakub”, „Franek”, „Astronom”, „Józef”, „Domański” (ur. 11 września 1877 w Oziembłowie, zm. 20 lipca 1926 w Moskwie) – polski i radziecki rewolucjonista, działacz ruchu robotniczego i polityk.
      Działacz kolejno: SDKPiL, SDPRR oraz RKP(b) i WKP(b). Po zwycięstwie Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej był organizatorem radzieckich służb bezpieczeństwa. Od 1917 stał na czele Czeka, GPU i OGPU. Z uwagi na nieugiętą i przykładną postawę wobec kontrrewolucji i “białego” terroru zyskał miano Żelaznego Feliksa.
      Współcześnie uważany jest za rewolucyjnego bohatera na całym świecie przez ruch postępowy, robotniczy i rewolucyjny.

      Feliks Dzierżyński

      Po śmierci Feliksa Dzierżyńskiego miasto Kojdanów, znajdujące się blisko jego miejsca urodzenia, nazwano od jego nazwiska „Dzierżyńsk” (w latach 30′ XX wieku stolica autonomicznego obwodu polskiego – Dzierżyńszczyzny). Jego nazwiskiem nazwano również niezliczoną liczbę ulic, szkół i innych instytucji. Najwyższe wzniesienie Białorusi również otrzymało jego nazwisko (Dzierżyńska Góra – 345 m n.p.m.). W Rosji jego imieniem nazwano Stalingradzką Fabrykę Traktorów.
      26 lipca 1926 jego imię otrzymała 8 Dywizja Strzelców.

      W latach 1950–1989 imię Dzierżyńskiego nosił plac Bankowy w Warszawie, a na samym placu wznosił się jego pomnik.
      Imię Dzierżyńskiego nosiło w latach 1944–1989 szereg zakładów i instytucji, m.in.:
      Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce „Fablok”;
      Huta Bankowa w Dąbrowie Górniczej;
      Akademia Spraw Wewnętrznych;
      Wyższa Szkoła Oficerska w Legionowie;
      Wojskowa Akademia Polityczna;
      Centrum Szkolenia Wojskowej Służby Wewnętrznej;
      Fabryka Samochodów Ciężarowych „Star”;
      Zakłady Azotowe w Tarnowie.

      Wieczna cześć i chwała naszemu bohaterowi – Feliksowi Dzierżyńskiemu!